O nas   Jak powstają nasze mapy   Artyści   Media o nas   Kontakt   Cennik   Zamówienie 
Klejnoty Świata
Berlin
Gdańsk
Kazimierz
Kraków
Lwów
Malbork
Warszawa
Wenecja
Galeria Miniatur
Jerozolima
Kraków
Rzym
Warszawa
Watykan
Wenecja
Malowana Polska
Dziedzictwo Polski
Śladami Trylogii
Uroki Polski
Nieznane Piękno
Zabytki Ziemi Gdańskiej
Pocztówki
Berlin
Gdańsk
Kraków
Malbork
Uroki Polski
Warszawa
Zabytki Ziemi Gdańskiej

  • Mapa "PANORAMA KAZIMIERZA"
    wersja plakatowa (83 x 66 cm), w plastikowej tubie

    ISBN: 83-87442-72-0
    wydana w językach: polskim, angielskim



 
Cena 20.00 PLN
do koszyka

Kazimierz, niegdyś miasto konkurujące z Krakowem, dziś jest jego dzielnicą. Po zniszczeniach wojennych wraca powoli do swojej świetności. Odrestaurowane mury, bożnice, cmentarze, ratusz, rynek i inne miejsca kultowe dla gminy żydowskiej oraz liczne międzynarodowe imprezy kulturalne przyciągają znów ludzi z różnych stron świata.

Zapraszamy do wędrówki po osobliwym Kazimierzu z unikatową perspektywiczną mapą wykonaną piórkiem i akwarelą przez artystę - kartografa. Stepan Abrahamyan przez kilka tygodni przemierzał ulice i zaułki krakowskiego Kazimierza, precyzyjnie dokumentując wszystkie detale architektury miasta, by zilustrować najwierniej współczesny jego obraz.

Ta mapa-panorama jest pierwszym od ponad 170 lat perspektywicznym obrazem Kazimierza. Ukazuje różnorodność architektury świadczącą o burzliwych dziejach miasta. Obok synagog i dawnych żydowskich miejsc modlitwy w pejzażu Kazimierza rysują się też sławne kościoły i klasztory. To tu przecinają się, jak nitki historii, ulice: Estery z Miodową, Warszauera, Meiselsa i Józefa z ulicą Bożego Ciała. Na mapie-panoramie zaznaczono również większość obiektów dawnego miasta żydowskiego, np. dawną mykwę, gimnazjum hebrajskie, szpital żydowski, rytualną rzeźnię drobiu, Towarzystwo Studiowania Tory czy szkołę dla dziewcząt Bejs Jakow.

Mapę-panoramę zdobią obrazy pięknych siedmiu, obecnie czynnych, synagog. W tablicy tytułowej dla porównania pokazano dawną panoramę z XVIII wieku. Menora i Aron ha-kodesz tworzą barwną ornamentykę mapy. Zachęcamy do odkrywania urody zabytków i innych obiektów starego Kazimierza z pomocą tej unikatowej panoramy miasta, która przybliży bogactwo szczegółów, ukaże perfekcję i kunszt artysty.

  • Panorama i rysunki - Stepan Abrahamyan

  • Tekst - Andrzej Urbanik
  • Redakcja - Elżbieta Kuźmiuk
  • Opracowanie graficzne - Wojciech Sobecki

  [ skala 1:1 - flash 402Kb ]

© 1993 - 2024 Terra Nostra. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Projekt i realizacja

P.O. BOX 14, 02-105 Warszawa 21, Polska
tel. +48 (22) 6592964; tel./fax: +48 (22) 659 62 95
mobile phone: +48 0 605 051 274
email: terra@topkart.com.pl